Created with WebWave

Sprawdź czy mieliśmy ze sobą łączność

Ostatnie 20 łączności z mojego logu na stronie QRZ.com

Rok 1995

         Mam na imię Jarek, mieszkam od urodzenia (1965) we Wrocławiu. Jako nastolatek zafascynowałem się elektroniką. Budowałem różne nieskomplikowane układy elektroniczne, szczególnie upodobałem sobie proste odbiorniki radiowe. Równolegle z rozpoczęciem nauki w Technikum Łączności zapisałem się na kurs radiooperatorski, zorganizowany przez Ligę Obrony Kraju. Zajęcia prowadził Zenek Pietrzak SP6FER (SK) w siedzibie klubu SP6KBE, przy ulicy Świdnickiej we Wrocławiu. Tam po raz pierwszy w życiu zetknąłem się z krótkofalarstwem. Widok młodych ludzi robiących łączności na radiostacji klubowej, półki pełne urządzeń radiowych oraz ściany obwieszone dyplomami i kartami QSL - to wszystko oczarowało mnie i odmieniło moje życie na zawsze.

Strona z dziennika nasłuchów SP0225WR        Za namową mojego szkolnego kolegi Krzysztofa (Kito) SP6ENK (SK), razem z moim przyjacielem Markiem SP6NIC, zapisaliśmy się do harcerskiego klubu SP6ZDA przy ulicy Dembowskiego we Wrocławiu. Zostaliśmy nasłuchowcami i podjęliśmy intensywne starania o uzyskanie licencji nadawcy. Nasze działania przerwał stan wojenny, wprowadzony na trzy dni przed wyznaczonym terminem egzaminu na Świadectwo Uzdolnienia! Prowadząc nasłuchy czekałem na lepsze czasy. Gdy nadeszły, uzyskałem licencję nadawcy lecz mój krótkofalarski zapał niestety osłabł. Zająłem się amatorsko sportem i praktycznie odszedłem z klubu.

 

SP6MLX w 1995 roku

      W roku 1992 poznałem Andrzeja SP6STL, któremu zawdzięczam ponowne zainteresowanie krótkofalarstwem. Z pomocą Andrzeja uruchomiłem radiostację wg SP5WW, powiesiłem dipola 2 x 10 m jako odwrócone V i we wrześniu tegoż roku „wyszedłem w eter”. Tak zaczęła się moja życiowa przygoda z radiem, która trwa do dnia dzisiejszego. Spośród wielu dziedzin krótkofalarstwa interesuje mnie głównie przeprowadzanie łączności na dalekie odległości (DX) w pasmach krótkofalowych. Uczestniczę we współzawodnictwach DXCC oraz IOTA i startuję w zawodach międzynarodowych. Pracując w warunkach wielkomiejskich małą mocą (100 W) zaliczyłem 317 aktualnych podmiotów DXCC oraz 579 grup wysp IOTA. Wszystkie zaliczenia są potwierdzone otrzymanymi kartami QSL.

 

Jarek SP6MLX

 

 

 

 

 

 

         

        Z tego miejsca serdecznie pozdrawiam kolegów krótkofalowców i wszystkich sympatyków naszego hobby.

Strona główna